89. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę


W dniach 1–2 lipca 2026 roku na Jasnej Górze odbędzie się 89. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców pod hasłem „Uczniowie – Nauczyciele – Misjonarze”. Do wspólnej modlitwy, refleksji i zawierzenia polskiej edukacji Matce Bożej zaproszeni są nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy oraz wszyscy pracownicy oświaty.

Zaproszenie na 89. Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, 1-2 lipca 2026 roku

Uczniowie - Nauczyciele - Misjonarze

Serdecznie zapraszam wszystkich nauczycieli, wychowawców, pedagogów, pracowników placówek oświatowych i wychowawczych oraz ludzi związanych z edukacją do wspólnej modlitwy i refleksji podczas naszej dorocznej pielgrzymki na Jasną Górę. Odbędzie się ona w dniach 1-2 lipca 2026 roku. 
Główny temat naszego pielgrzymowania nawiązuje do roku duszpasterskiego. Wspólnie chcemy się zastanowić nad naszą nauczycielską postawą uczniów i misjonarzy Chrystusa. Pielgrzymka rozpocznie się 1 lipca 2026 roku. Zapraszamy najpierw do udziału w sympozjum, na którym będziemy rozważać znaczenie podmiotowości uczniów w dzisiejszej, polskiej edukacji. Tego dnia będziemy też obecni na Apelu Jasnogórskim i nocnym czuwaniu w kaplicy NMP Jasnogórskiej.
Centralnym punktem pielgrzymki będą uroczystości w dniu 2 lipca br. Rozpoczniemy od modlitewnego spotkania przed Szczytem Jasnogórskim już o godzinie 9.30. Ukoronowaniem tej części naszej modlitwy będzie msza święta o godzinie 12.00 w intencji całego środowiska edukacyjnego naszej Ojczyzny. O godzinie 15.00 wspólnie odprawimy Drogę Krzyżową na Jasnogórskich Wałach. Pielgrzymka zakończy się o godzinie 16.00 nabożeństwem rozesłania.
Wszyscy doskonale wiemy, ile duchowej troski i modlitwy potrzebuje dziś nasza polska edukacja. Bądźmy więc razem u Królowej Polski, naszej najlepszej Nauczycielki. Przyjedźmy indywidualnie i w zorganizowanej grupie, zarówno w ramach diecezjalnych duszpasterstw nauczycieli i wychowawców, jak również wszystkich innych organizacji, stowarzyszeń i wspólnot oświatowych i wychowawczych. Przekażmy tę informację w naszych szkołach i miejscach pracy. Zaprośmy naszych przyjaciół i znajomych, abyśmy wspólnie mogli modlić się o mądre i odpowiedzialne wychowanie dzieci i młodzieży. 
Z modlitwą, serdecznym zaproszeniem i błogosławieństwem na pielgrzymią drogę

+Andrzej Przybylski
Arcybiskup Metropolita Katowicki
Delegat Konferencji Episkopatu Polski 
ds. duszpasterstwa nauczycieli i wychowawców


PROGRAM
Środa, 1 lipca 2026 r.
15:00
Sympozjum - „Podmiotowość ucznia?" (Aula Papieska)
"Życie w sposób wartościowy dążeniem do pełni istnienia" - ks. prof. dr hab. Jacek Siewiora, UP JP2, Kraków.
"Wzrost zachowań samobójczych wśród młodzieży jako wyzwanie pedagogiczne" - ks. Tomasz Marek Trzaska, suicydolog, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii, Warszawa.
21:00
Apel Jasnogórski (Kaplica Cudownego Obrazu) - ks. abp dr Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców.
21:30
Adoracja Najświętszego Sakramentu (Kaplica Cudownego Obrazu)
23:00
Eucharystia (Kaplica Cudownego Obrazu)


Czwartek, 2 lipca 2026 r.
9:30
Różaniec (Szczyt Jasnogórski)
10:45
Wykład programowy: „Kim jestem: uczniem, nauczycielem, misjonarzem?" (Szczyt Jasnogórski) - ks. prof. dr hab. Jacek Siewiora, UP JP2, Kraków
11:30
Koncert z przygotowaniem do liturgii (Szczyt Jasnogórski)
12:00
Eucharystia (Szczyt Jasnogórski) - ks. abp dr Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców
15:00
Droga Krzyżowa (Wały Jasnogórskie)
16:00
Nabożeństwo rozesłania (Kaplica Cudownego Obrazu) 

Arcybiskup Andrzej Przybylski zaprasza na pielgrzymkę - plik pdf

Plakat A3 - plik pdf

Plakat A4 - plik pdf