Aktualności

Życzenia Wielkanocne 2024

Wiemy, żeś zmartwychwstał,

że to cud prawdziwy!

O Królu Zwycięzco,

bądź nam miłościwy!

 

Drodzy Nauczyciele!

Drodzy Pracownicy Oświaty!

 

Jako chrześcijanie przeżywamy najważniejsze dni w roku. To Pascha naszego Pana Jezusa Chrystusa, Jego przejście ze śmierci do życia. On niewinny Baranek wziął na siebie zło świata, przyjął cierpienie i zwyciężył śmierć, piekło i szatana.

Te święta niosą ze sobą niezwykłe i ważne treści.

Istnieje realizm zła. Jest ludzka przewrotność, zdrada, kłamstwo i nieczułość, ale również i ludzka słabość. Istnieje też walka duchowa dobra ze złem od której właściwie na ziemi nie można się uwolnić. Niech nas to nie przeraża, ani nie zniechęca.

Ostatecznie Chrystus jest zwycięski. Światło zwycięża ciemności, miłość zwycięża nienawiść, prawda kłamstwo a odwaga lęk. Istnieje niewyczerpane niczym Miłosierdzie Boga. W tym miłosierdziu jest nasza siła.

Święta Wielkanocne niosą nadzieję. Pośród chaosu świata, przewrotności niektórych, ostatecznie zwycięża Prawda, Dobro, Bóg.

Zaczerpnijcie z tych świąt głęboką wiarę w moc Chrystusa i w jego miłość objawioną w Krzyżu oraz silną nadzieję, że w naszych losach i w losach świata ostatecznie zwycięża Bóg. Z odwagą podejmujcie misję formowania młodych serc oraz obrony wartości chrześcijańskich w środowisku szkoły.

 

Życzę Wam błogosławionych Świąt Wielkanocnych. 

Bp Piotr Turzyński

Dzień Nauczyciela 2023

Drodzy Nauczyciele!

 

250 lat temu, 14 października 1773 roku, aby ratować Rzeczpospolitą, światli Polacy utworzyli Komisję Edukacji Narodowej. Mieli świadomość, że „takie będą Rzeczpospolite, jakie młodzieży chowanie”. Na pamiątkę tego dnia świętujemy Dzień Edukacji Narodowej i Dzień Nauczyciela. To jest piękna okazja, aby Wam podziękować za trud formowania młodego pokolenia. Wasza misja ma wielkie znaczenie. Dziękuję za oddane serca, umysły, siły i czas w wielkim dziele wychowania dzieci i młodzieży oraz za świadectwo ofiarnego i szlachetnego życia.

Życzę, żeby uśmiech na twarzach dzieci i młodzieży oraz ich fascynacja życiem i wytrwałość w poszukiwaniu prawdy, były dla Was najpiękniejszą nagrodą. Niech inspiruje Was swoim wspaniałym przykładem bł. Natalia Tułasiewicz, która w ciemnych czasach wojny, a nawet w obozie zagłady, była wierna swojemu powołaniu życiowemu i stała się światłem nadziei dla innych. Życzę, żebyście cieszyli się także ludzkim szacunkiem i wdzięcznością.

Z błogosławieństwem

+ Piotr Turzyński

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli

Życzenia Wielkanocne 2023

Drodzy Nauczyciele i Pracownicy Oświaty!

 

Święta Wielkanocne stanowią fundament naszej wiary i cywilizacji europejskiej. Mówią nam o niepojętej miłości Boga, która objawiła się w Chrystusie umierającym za nas na krzyżu.

Życzę Wam, żebyście nigdy w tę Bożą miłość nie zwątpili, uchwycili się jej i w niej znaleźli sens własnego życia i pracy, cierpienia i krzyża.

Te święta mówią nam o walce dobra ze złem, światłości z ciemnością, prawdy z kłamstwem. I chociaż wydawało się w Wielki Piątek, że zło tryumfuje, to jednak ostateczne zwycięża dobro i prawda. Ponieważ ta walka trwa nadal, życzę żebyście zawsze pamiętali, że zwycięstwo należy do dobra i z odwagą stawali po jego stronie.

Tą są święta nadziei. Niech więc nadzieja jaśniejąca w Chrystusie Zmartwychwstałym pozwoli wam spoglądać spokojnie w przyszłość i ku wieczności. Radosnego Alleluja!

Z błogosławieństwem

+ Piotr Turzyński

 

Życzenia z okazji Dnia Nauczyciela 2022 r.

Drodzy Nauczyciele!

 

Z wielkim szacunkiem stajemy dzisiaj wobec nauczycielskiego trudu wychowania młodego pokolenia. Jesteście bardzo ważni i bardzo potrzebni, bowiem wasza praca wpływa znacząco na kształt przyszłości i szczęście następnego pokolenia Polaków.

W tym roku polscy nauczyciele otrzymali niezwykłą Patronkę, nauczycielkę języka polskiego, wykształconą na Uniwersytecie w Poznaniu. Błogosławiona Natalia Tułasiewicz była nowoczesną kobietą, posiadała szerokie kontakty społeczne, była ciekawa świata i równocześnie posiadała głęboką wiarę. Wysoko ceniła sobie kulturę i sama tworzyła. Kochała ludzi, zwłaszcza „trudne dusze”, i kochała Boga. W czasie wojny tworzyła tajne komplety i wieczory poezji, w Niemczech jako ochotniczka i emisariusz Armii Krajowej umacniała duchowo Polki zesłane na przymusowe roboty. Zdekonspirowana, w Ravensbrück, w ciemnościach niemieckiego obozu koncentracyjnego pozostała wierna swojej misji nauczycielskiej i przygotowywała dziewczęta z Powstania Warszawskiego do matury. Była mądrym, pełnym Bożego blasku, pięknym człowiekiem.

Życzę Wam, żeby Natalia Tułasiewicz była inspiracją i pomagała odkryć wielkość i piękno nauczycielskiego powołania, które jest przygodą formowania młodego pokolenia do mądrości i do szlachetnego życia. Życzę, żebyście zawsze byli świadkami tego co wielkie i cieszyli się należytym szacunkiem w społeczeństwie oraz owocami swojej pracy w ludziach.

Z błogosławieństwem

Bp Piotr Turzyński

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli

 

85 Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę 1-2 lipca 2022 r.

 

Zapraszamy do udziału w 85. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Nauczycieli i Wychowawców 1-2 lipca 2022 r. 

Pobierz PLIKI: 

PLAKAT PDF 

PLAKAT JPG 

PLAKAT CMYK 

Konferencja poświęcona patronce polskich nauczycieli bł. Natalii Tułasiewicz 9.05.2022 r.


Nauczyciele, Wychowawcy,  

serdecznie zapraszamy do udziału  we mszy św.  i konferencji poświęconej patronce polskich nauczycieli bł. Natalii Tułasiewicz, które będą mieć miejsce w rzeszowskiej farze - 9 maja.

 Ta błogosławiona Patronka mówi do nas ważne słowa o naszym powołaniu, pracy nad sobą,kształtowaniu charakteru, pasjach, poświęceniu, a zarazem  radości  i niezależności w myśleniu. Jej dzieło wymaga od nas  rozpropagowania w środowisku nauczycieli, a jest to możliwe  zwłaszcza teraz, poprzez 

konferencję, która będzie transmitowana online - wszelkie informacje na plakacie 

Transmisja online konferencji: https://ko.rzeszow.pl/tulasiewicz.php

 

Życzenia Wielkanocne 2022

„Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam!”

J 20,19

Drodzy Nauczyciele!

To są święta nadziei. Nie zwycięża przewrotność i tchórzostwo, nie zwycięża manipulacja i obojętność. To Chrystus, który z miłością wypełnia misję swego ziemskiego życia, jest Zwycięzcą śmierci, piekła i szatana. On przeszedł okrutną mękę, poniósł śmierć i zmartwychwstał. Pascha Chrystusa pokazuje nam, że zło ma koniec, a ciemności mają kres. Bóg jest Wszechmocny i z ciemności Wielkiego Piątku wyprowadza największą łaskę – zbawienie świata. Niech On napełni Wasze serca głęboką wiarą w swoją wszechmoc, niech zapali w duszy jasny płomień nadziei, że dobro jest większe od zła. Niech da siłę do wiernego pełnienia nauczycielskiej misji na wzór bł. Natalii Tułasiewiczówny, patronki polskich nauczycieli. W czasach lęku o jutro i wojny w Ukrainie niech Chrystus przyniesie nam wszystkim pokój.

Życzę wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty pełnych łaski Świąt Zwycięstwa Chrystusa.

 

bp Piotr Turzyński

Błogosławiona Natalia Tułasiewicz PATRONĄ NAUCZYCIELI POLSKICH

 

Błogosławiona Natalia Tułasiewicz

PATRONĄ NAUCZYCIELI POLSKICH

Z radością informujemy, że w odpowiedzi na pismo biskupa Piotra Turzyńskiego, decyzją Stolicy Apostolskiej bł. Natalia Tułasiewicz, w dniu 30 marca 2022 roku w sposób oficjalny ogłoszona została Patronką Nauczycieli Polskich.

ks. Wojciech Wojtyła

Sekretarz Krajowego Biura ds. Duszpasterstwa Nauczycieli

Natalia Tułasiewicz (1906-1945) Polonistka, nauczycielka, poetka, była osobą nieprzeciętną, entuzjastką słowa i czynu. Chłonna wiedzy, świata, ludzi, kochająca przyrodę i podróże, zafascynowana kulturą, sztuką, muzyką, przejęta ideą apostolstwa ludzi świeckich w zachwycie nad dziełem stworzenia i w radości życia, niestrudzenie, samodzielnie i odważnie szukała swej własnej drogi ku świętości.

W czasie II wojny światowej w 1943 r. wyjechała jako pełnomocnik – emisariusz Rządu Londyńskiego i świecki apostoł do Hanoweru, by pomagać przerażonym i zagubionym pracownikom przymusowym. Słaba fizycznie, silna duchem, po wielu godzinach codziennej, ciężkiej pracy w fabryce, realizowała w skrajnie trudnych warunkach, posługę religijno-społeczno-oświatową.

W wyniku dekonspiracji po wizycie kuriera z Polski więziono ją w Hanowerze, potem w Kolonii. Była w śledztwie torturowana. W 1944 r. odesłano ją z wyrokiem śmierci do obozu w Ravensbrück. Wycieńczona ciężką fizyczną pracą, gruźlicą, głodem, nie ustaje w swojej misji ewangelizacyjnej. I choć marzyła o powojennej pracy literacko-apostolskiej, nie chciała się ukrywać, całkowicie zdana na wolę Bożą.

W Wielki Piątek 30 marca 1945 r. podczas ostatniej selekcji w obozie zakwalifikowano Natalię do stracenia, a 31 marca 1945 r. dokonało się życie Natalii – zabrano ją do gazu. Alianci i Rosjanie stali już u bram obozu.

Kościół potwierdził wielkość heroicznych cnót i świętość ofiary Natalii aktem beatyfikacyjnym 13 czerwca 1999 roku w Warszawie w czasie VI pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia

Bóg się rodzi, moc truchleje,

Pan niebiosów obnażony;

Ogień krzepnie, blask ciemnieje,

Ma granice nieskończony.

Wzgardzony okryty chwałą,

Śmiertelny Król nad wiekami;

A Słowo Ciałem się stało

i mieszkało między nami.

Franciszek Karpiński

 

W Bożej Dziecinie, w Synu Bożym Wcielonym

widzimy, że Bóg nie jest daleko od człowieka.

Bóg stał się jednym z nas, by nas przemienić,

przygarnąć do siebie i poprowadzić do wieczności.

Bóg Wcielony pokazuje nam godność człowieczeństwa

i mówi o swojej wielkiej miłości.

Niech ta prawda i te piękne Święta

przyniosą Wam Drodzy Nauczyciele i Pracownicy oświaty

pokój serca, ufność w Bożą Opatrzność

i głębokie przekonanie o sensie służby każdemu człowiekowi.

Życzę błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.

 

Bp Piotr Turzyński

Program rekolekcji dla Duszpasterzy Nauczycieli 2021 r.

Szanowni Księża Duszpasterze, 

Uprzejmie proszę o zapoznanie się z programem naszych rekolekcji. 

Czytaj więcej: Program rekolekcji dla Duszpasterzy Nauczycieli 2021 r.

Życzenia z okazji Dnia Nauczyciela 2021 r.

Kochani Nauczyciele!

W Dniu Edukacji Narodowej bardzo serdecznie dziękuję Wam, że podjęliście się i realizujecie zaszczytne powołanie bycia nauczycielem.  Rodzice i Polska powierzają Wam z zaufaniem swoje córki i swoich synów. Otrzymaliście młode serca, umysły i dusze, aby je kształtować w szacunku do prawdy, do polskich korzeni i do każdego człowieka.

Życzę, żebyście będąc świadomymi wielkości swego powołania, cieszyli się pięknymi owocami swojej pracy, a także uznaniem swojej godności w społeczeństwie. Życzę dużo sił, cierpliwości, zdrowia i kreatywności w szkolnych zadaniach. Niech Chrystus, Dobry Nauczyciel inspiruje Was, strzeże i prowadzi.

 

Bp Piotr Turzyński

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli

Rekolekcje dla Duszpasterzy Nauczycieli 2021!

Czcigodni Księża!

W imieniu biskupa Piotra Turzyńskiego delegata KEP ds. duszpasterstwa nauczycieli, pragnę serdecznie zaprosić Czcigodnego Księdza na rekolekcje dla diecezjalnych duszpasterzy nauczycieli, które odbędą się w dniach 24-27 listopada 2021 rokuw ARCHIDIECEZJALNYM OŚRODKU CHARYTATYWNYM CARITAS ARCHIDIECEZJI WARMIŃSKIEJ W RYBAKACH. Adres: Rybaki 5, 11-034 Stawiguda. Rekolekcje poprowadzi ks. Dariusz Sonak. Prosimy o zgłoszenie swojego uczestnictwa do 20 listopada na numer telefonu: +48 796 005 042 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.   

Koszt pobytu 140 zł za dobę. 

Szczegółowy program rekolekcji przyślę w najbliższym czasie.

Szczęść Boże

ks. Wojciech Wojtyła

Sekretarz Krajowego Biura ds. Duszpasterstwa Nauczycieli

Życzenia z okazji nowego roku szkolnego

Drodzy Nauczyciele!

Rozpoczyna się nowy rok szkolny. Chcę Wam powiedzieć, że jesteście bardzo ważni, bo odpowiedzialni za losy następnego pokolenia, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym. To jest piękna misja powierzona Wam przez Pana historii i Pana ludzkich losów.

Życzę Wam, byście korzystając ze swoich talentów i kompetencji, doświadczenia i wiedzy mogli cieszyć się owocami swojej pracy w sercach i umysłach młodych ludzi. Niech każda szkoła będzie środowiskiem, gdzie żyje się wielkimi wartościami, gdzie przychodzi się i przebywa z radością, gdzie buduje się piękne człowieczeństwo Wasze i uczniów.

Życzę, żebyście zawsze znajdowali szacunek w środowiskach, którym służycie.

Niech Chrystus Nauczyciel prowadzi Was w prawdzie i mądrości, a piękne wzory polskich nauczycieli, jak np. błogosławionej Natalii Tułasiewicz, inspiruje i pozwala przezwyciężać trudności. Cieszcie się w tym roku wstawiennictwem za chwilę błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego - Wielkiego Nauczyciela Narodu.

 

Z błogosławieństwem

Bp Piotr Turzyński